معرفی وبلاگ
صفحه ها
دسته
پایگاه های مهم
سخن روز
دوستان وبلاگی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 250116
تعداد نوشته ها : 151
تعداد نظرات : 62
Rss
طراح قالب
GraphistThem272
شبکه ایران: شاید سال 1368 هیچ‌یک از اهالی "خامنه" که همشهری مشهور خود را هشت سال تمام "نخست وزیر" صدا زده بودند، هرگز تصور نمی‌کردند که او قصد دارد 20 سال "روزه سکوت" بگیرد و پس از آن تلاش کند تا دوباره به بالاترین سطوح سیاست کشور بازگردد اما این چنین شد.

آذری‌های شهرستان خامنه که در 80 کیلومتری تبریز زندگی می‌کنند گرچه هنوز دلیل "خاموشی" دو دهه‌ای همشهری‌شان را نفهمیده‌اند اما بر اساس حساب و کتابی که مشاوران میرحسین برای آن‌ها کرده‌اند، در حیطه حامیان میرحسین قرار گرفته‌اند.

البته به تصور نزدیکان میرحسین، به همشهریان آخرین نخست وزیر کشور باید جمع زیادی از دیگر ترک زبانان کشور را نیز افزود. آن‌ها می‌گویند همزبانان موسوی حتما به او رای خواهند داد. شاید بر همین اساس است که میرحسین فعلا برنامه‌ای برای رفتن به جمع آذری‌ها تدارک ندیده است.

نگاه مثبت حامیان موسوی به جایگاه وی در میان آذری‌ها تا آنجا پیش رفته که عیسی کلانتری وزیر کشاورزی دولت اصلاحات، با تکیه بر ‏آرای 13 میلیون آذری ها، موسوی را رئیس جمهور آینده دانسته اما در عین حال گفته "اگر چنین نشود باید چادر به سر کرده و از ایران فرار کنیم."

تکیه میرحسین موسوی بر آرای آذری‌ها در حالی است که به نظر می‌رسد واقعیت‌های موجود قصد همراهی با تحلیل‌های مشاوران موسوی را ندارند. این موضوع را یک عضو حزب مشارکت چنین تایید کرد: جایگاه میرحسین در میان آذری‌ها ناامید کننده است.

عباس عبدی که اکنون مشاور کروبی است، اخیرا برای مناظره با حمیدرضا جلایی‌پور به دانشگاه صنعتی شریف رفته بود. او در سخنانی کوتاه که برای جلوگیری از گسترش تنش بین کروبی و میرحسین، چندان به آن نپرداخت، گفت: همه امید و توصیه من در ستاد آقای کروبی این بود که در آذربایجان کار نکنید، به زاگرس بپردازید، بگذارید آقای موسوی آنجا کار کند. اما خبرهایی که از آذربایجان می رسد، ناامیدکننده است. این را که دیگر می توانم مطرح کنم.

پیش از این و به موازات سخنان معنی‌دار عبدی، رسانه‌های حامی میرحسین همچنان کروبی را هدف انتقادات خود قرار داده بودند و تلویحا بر انصراف او تاکید می‌کردند.

*تلاش کروبی در میان همزبانان میرحسین

پس از این بود که حامیان موسوی شاهد تغییر جهت سفرهای انتخاباتی کروبی و حرکت پرشتاب قطار تبلیغاتی‌اش به دیار آذری‌ها بودند.

بر این اساس دبیرکل حزب اعتماد ملی روز سه شنبه راهی اردبیل شد تا از حمایت ترک‌زبان‌ها نیز بهره‌مند شود. البته کروبی که فعلا قصد جبهه‌گیری علنی علیه مخالفان اصلاح‌طلبش را ندارد، دیدار از دیگر شهرهای آذری را به روزهای آتی موکول کرده است.

او برخلاف حامیان خاتمی و موسوی که در دوم‌خرداد در تهران دور هم جمع می‌شوند، روز شنبه دوم خرداد به شهر شیراز خواهد رفت.

* احمدی‌نژاد انتخاب اول آذری‌ها

تلاش کاندیداهای اصلاح‌طلب برای ریختن آرای آذری‌ زبان‌ها به سبد رای خود در حالی است که نظرسنجی‌های صورت گرفته در این مناطق، از کم‌ثمر بودن این برنامه‌ها حکایت دارد به طوری که نتیجه یک نظرسنجی در استان‌ آذربایجان غربی از آرای بالای احمدی‌نژاد نسبت دیگر کاندیداها حکایت دارد.

بر اساس این نظرسنجی 58 درصد شرکت‌کنندگان کاندیدای مورد نظر خود را محمود احمدی نژاد و تنها 36 درصد میرحسین، اعلام کرده‌اند.

کروبی با 3 درصد و محسن رضایی نیز با دو و نیم درصد در رده‌های بعدی هستند.

به گفته فعالان سیاسی دلیل اقبال مردم استان آذربایجان غربی و دیگر آذری‌ها به احمدی‌نژاد، عملکرد مثبت دولت‌نهم در استان‌های محروم کشور به ویژه آذربایجان‌غربی است که در جهت رفع و ریشه‌کنی محرومیت بوده است.

منبع : رجا نیوز http://rajanews.com


شنبه دوم 3 1388
X