معرفی وبلاگ
صفحه ها
دسته
پایگاه های مهم
سخن روز
دوستان وبلاگی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 257940
تعداد نوشته ها : 151
تعداد نظرات : 62
Rss
طراح قالب
GraphistThem272

سه نوع نظام رای‌گیری معروف وجود دارد: 
 
اکثریتِ نسبی (Plurality)– نامزدی که از دیگران رای بیشتری به دست آورده باشد انتخاب می‌شود.
[تصور کنید صد هزار نفر رای داده باشند. نامزدی پیروز است که بیشتر از سایرین رای آورده باشد حتی اگر 30 هزار رای آورده باشد (کمتر از نصف آراء)]
گاهی به این شیوه رای‌گیری «برنده همه را جمع می‌کند» هم می‌گویند. این سیستم در بریتانیا، ایالات متحده امریکا، هند و خیلی جاهای دیگر به کار گرفته می‌شود.
اکثریت (Majority)– نامزدی پیروز می‌شود که از سایر نامزدها باهم رای بیشتری آورده باشد. این انتخابات اغلب در دو مرحله برگزار می‌شود که طی آن کسی که در مرحله اول می‌بازد دیگر در مرحله دوم شرکت نمی‌کند.
تناسبی (PR) – شایع‌ترین نوع این انتخابات وقتی است که رای‌دهندگان لیست نامزدهای حزب خود را انتخاب می‌کنند و کرسی‌ها براساس لیست‌هایی که بیشتر رای آورده‌اند تخصیص داده می‌شود. این سیستم در بیشتر کشورهای اروپایی، افریقای جنوبی و همچنین در رژیم غاصب اسراییل به کار گرفته می‌شود.
شیوه دیگری هم وجود دارد به نام (Single_Transferable_Vote) که طی آن رای‌دهندگان می‌توانند در برگه رای نام نامزدهای خود را به ترتیب اولویت بنویسند. هر کدام از این شیوه‌ها هواداران و مخالفان خودش را دارد. اگر می‌خواهید درباره استدلال هواداران و مخالفان بیشتر بدانید می‌توانید به سایت:www.electoral-reform.org.ukمراجعه کنید.
منبع:JadidNews.com


دسته ها :
شنبه بیست و ششم 2 1388
X